euroutopia1
[dropcap type=”circle” color=”#ffffff” background=”#66a3bf”]Î[/dropcap]n şcoala noastră în perioada 2013-2015 se derulează  un Parteneriat      Şcolar Multilateral Comenius cu numele  ” N.E.S.T. – New Europe with Stronger Ties .
Proiectul N.E.S.T. – New Europe with Stronger Ties ” are la bază problemele fundamentale ale conteporaneităţii: diversitatea culturală şi religioasă, identitatea naţională, drepturi egale pentru toţi cetăţenii lumii, aspectele ecologice. Inspiraţia noastră a fost din renumita pictură a celebrului pictor Paul Gauguin: “De unde venim? Ce suntem? Încotro ne îndreptăm?”. Fiecare dintre aceste întrebări esenţiale corespund cu cele trei arii tematice ale proiectului:

1. Rădăcinile noastre;
2. Identitatea noastră europeană;
3. Viitorul nostru într-o lume unită;

Şcolile partenere sunt:

• Gimnazjum im. Mikolaja Siemiona w Krzczonowie Lublin, Poland (şcoală coordonatoare)
  • Istituto Comprensivo San Giorgio Di Mantova, Italy
  • Liceul Teoretic “DANTE ALIGHIERI” Bucharest, Romania