Academia ORACLE

Începând cu anul 2009 liceul nostru a devenit partener al Academiei Oracle in vederea derularii programului Oracle.In scoala noastra, clasele a XII-a matematica-informatica studiaza in cadrul orelor de informatica modulele Database Design – proiectare baze de date si Database Programming with SQL – programarea bazelor de date folosind limbajul SQL. Dupa fiecare 10-15 sectiuni parcurse elevii sustin examene on-line.Cursul se finalizeaza cu un examen on-line. In urma promovarii acestui examen, elevii vor obtine o Certificare tehnica IT recunoscuta international oferita de Academia Oracle. Elevii isi pot continua perfectionarea in acest domeniu facand Optiuni pentru fiecare nivel educational (Think.com, Thinkquest, Initiativa Academica Oracle – OAI si Workforce Development Program).

Pana in prezent rezultatele obtinute de elevi atat la Quiz-urile dupa fiecare lectie cat si la examenele partiale au fost bune si foarte bune.