cisco380

[dropcap type=”circle” color=”#ffffff” background=”#66a3bf”]Î[/dropcap]n anul 2009 liceul nostru a devenit partener al Asociatiei Credis in vederea derularii programului CISCO.In scoala noastra, în acest semestru se implementeaza cursul IT Essentials PC Hardware and Software v 4.0 din programul CISCO Networking Academy.Elevii vor participa la cursuri de pregatire si laboratoare atat in scoala noastra cat si la sediul Academiei si vor sustine zece examene on-line. Douazeci si cinci de elevi au participat deja la primul examen obtinand rezultate bune si foarte bune.In functie de rezultatele obtinute la examene primii trei elevi vor fi premiati.Premiile constau in materiale promotionale si reduceri din pretul urmatorului curs pentru care acestia vor opta.

Elevii nostri au urmat cursurile de IT Essential I, invatand multe lucruri legate de componentele hardware si software ale unui computer (desktop, laptop). Toti elevii au trecut cu bine examenele teoretice si practice. In cadrul acestui an scolar elevii pot participa si la cursul CCNA Exploration I. Daca in cadrul cursului IT Essential I acestia au invatat cate ceva despre calculatorul personal, in cadrul cursului CCNA vor invata cate ceva despre retelistica.

Cisco IT Essentials este primul curs de informatica si retelistica sustinut in liceul “Dante Alighieri”. Cursul te invata “abecedarul” retelelor si al internetului , la final fiind capabil sa rezolvi orice problema de calculator , dar si posibilitatea de a obtine un loc de munca intr-un mediu specific.