logop12

[dropcap type=”circle” color=”#ffffff” background=”#66a3bf”]Î[/dropcap]n şcoala noastră în perioada 2012-2014 se derulează un Parteneriat Şcolar Bilateral Comenius cu numele  ” “Healthy lifestyle in the past, in the present and in the future”. Şcoala  parteneră este:

Scuola Secondaria Di Primo Grado  “Niccolo Andria”, Massafra-Puglia, Italia;

Acest proiect işi propune sa vină în sprijinul  elevilor  în primul rând pentru  pentru a-şi  îmbunătăţi  stilul de viaţă privind alimentaţia şi modul de petrecere a timpului liber precum şi pentru a-şi îmbunătăţi competenţele lingvistice. Acest proiect este o abordare multidimensionala a subiectului „un stil de viaţă sănătos”.

Obiectivele proiectului sunt:

• Crearea unei viziuni   asupra unui stil de viaţă sănătos;
  • Îmbunătăţirea stilului de viaţă prin punerea în practică a cunoştinţelor dobândite în cadrul întâlnirilor de proiect;
  • Conştientizarea necesităţii unei alimentaţii sănătoase, a unui ritm de viaţă sănătos;
  • Dezvoltarea competenţelor lingvistice de limbă engleză, italiană şi română;
  • Promovarea valorilor multiculturale şi a dialogului intercultural atât în cadrul curricular cât şi extracurricular .
  • Promovarea spiritului de toleranţă şi al respectului reciproc.
  • Promovarea educaţiei interetnice şi a cetăţeniei europene .
  • Promovarea limbilor străine.

Temele abordate de proiect sunt:

A) Healthy body

B) Healthy mind

C) Be dynamic!

D) A fresh new life

Rezultatul muncii noastre  se pot vedea pe pagina proiectului https://liceuldantealighieri.ro/healthy-lifestyle/