ziua-internationala-a-imbratisarilor

   La 21 ianuarie, în lumea întreagă, este marcată o sărbătoare cel puțin neobișnuită – Ziua Internațională a Îmbrățișărilor.

   Potrivit tradiției, în această zi, oricine poate îmbrățișa chiar și persoane necunoscute. Sărbătoarea a apărut pentru prima dată în Statele Unite, în anul 1986, iar în scurt timp s-a răspândit în toată lumea.

   Nimeni nu știe, însă, cui i-a venit ideea și de ce este marcată anume pe 21 ianuarie. Se consideră, totuși, că autorii ideii au fost studenții.

   Psihologii explică existența unei astfel de sărbători prin faptul că oamenii au nevoie de afecțiune, siguranță, dragoste și confort sufletesc.

   Studiile au arătat cum contactul uman este esențial pentru dezvoltarea sănătoasă socială, fizică și psihică și s-a dovedit științific că îmbrățișările schimbă metabolismul și întăresc sistemul imunitar.

Articolul Astăzi este Ziua Internațională a Îmbrățișărilor a aparut pe liceuldantealighieri.ro.