clasa-pregatitoare

Înscrierile în clasa pregătitoare și în clasa I încep pe 24 februarie.

Înscrierea în clasa pregătitoare se va face la fel ca anul trecut, în două etape.

În prima etapă trebuie să se înscrie atât copiii ai căror părinți optează pentru școala de circumscripție, cât și cei care aleg o altă școală.

Școlile cu predare în limba unei minorități pot introduce la înscriere criteriul cunoașterii limbii de predare.

Copiii de 7 ani care nu au parcurs clasa pregătitoare pot fi înscriși de părinți direct în clasa I.

Prevederile sunt cuprinse în proiectul de metodologie privind înscrierea în clasa pregătitoare și clasa I, lansat în dezbatere publică.

Prima etapă de înscriere în clasa pregătitoare

• 17 februarie 2014 – afișarea programului de completare a cererilor de înscriere
  • 24 februarie – 14 martie 2014 completarea cererilor, online sau la unitatea de învățământ unde este solicitată înscrierea.
  • 17 martie 2014 – procesarea cererilor de înscriere și repartizarea la școala de circumscripție.
  • 18-20 martie 2014 procesarea cererilor de înscriere și repartizarea la o altă școală față de cea de circumscripție, potrivit cererii.
  • 21 – 22 martie afișarea candiaților înmatriculați.

Articolul Înscrierile în clasa pregătitoare și în clasa I încep pe 24 februarie a aparut pe liceuldantealighieri.ro.