dictionarul-elevului-destept

   Editura Litera lansează colecția “Dicționarul elevului deștept”.

   E vorba de o serie de 8 volume care vor apărea, săptămânal, la toate chioșcurile de ziare.

    Dicționarele se adresează în primul rând elevilor din ciclul gimnazial și din cel liceal.

  Titlurile dicționarelor, care vor apărea exclusiv cu ziarul “Libertatea” în fiecare zi de joi, sunt: “Dicționar englez-român”, “Dicționar român-englez”, “Dicționar explicativ al limbii române”, “Dicționar ortografic al limbii române”, “Dicționar de sinonime, antonime și paronime”, “Dicționar de cuvinte și sensuri recente”, “Dicționar geografic universal” și “Dicționar de expresii și locuțiuni românești”.

  Litera celebrează anul acesta 25 de ani de existență. Editura a publicat peste 4.000 de titluri, într-un tiraj total de aproape 46 de milioane de exemplare.

Articolul Editura Litera lansează colecția “Dicționarul elevului deștept” a aparut pe liceuldantealighieri.ro.