Darwin-Day

   Pe 12 februarie este Darwin Day (Ziua lui Darwin) în România și în toată lumea.

   Darwin a fost unul dintre cei mai influenți oameni de știință ai tuturor timpurilor, care a modificat fundamental concepțiile privind apariția și evoluția vieții pe Terra.

  Teoria sa este probabil una dintre cele mai faimoase teorii științifice ale zilelor noastre. Darwin a introdus ideea evoluției speciilor prin selecție naturală, în celebra lucrare  ”Originea speciilor”.

   Lucrarea a fost scoasă din programa școlară în România.

  Opera lui Darwin e marcată de câteva idei fundamentale: convingerea că viața provine din materie anorganică, moartă; viața evoluează, transformându-se, luând diferite forme; sensul evoluției este de la simplu la complex.

   Cu ocazia ”Zilei lui Darwin”, vor fi organizatie conferințe, proiecții de film, expoziții, lecturi publice sau lansări de carte.

Articolul Pe 12 februarie este Darwin Day în România și în toată lumea a aparut pe liceuldantealighieri.ro.