scoala-semestrul-doi

Semestrul al doilea începe luni și se încheie pe 20 iunie.

În semestrul al doilea sunt programate evaluarea națională de la sfârșitul clasei a VIII-a și examenul de bacalaureat, dar și simulările acestora.

Mai exact, în perioada 18-20 februarie, va avea loc simularea evaluării naționale, pentru elevii din clasa a VIII-a.

Între 3 și 7 martie, se va desfășura simularea examenului de bacalaureat, la care vor participa, în premieră, și elevii din clasa a XI-a.

În perioada 6-29 mai vor fi organizate, în premieră, evaluări naționale pentru toți elevii claselor a II-a, a IV-a și a VI-a. Notele obținute de elevi la aceste evaluări nu vor fi trecute în catalog.

Tot în luna mai, în perioada 17-30, elevii din clasele a XII-a și, respectiv, a XIII-a care fac parte din loturile naționale de pregătire pentru competițiile internaționale sau care participă la olimpiade internaționale în 2014, vor susține bacalaureatul într-o sesiune specială.

Articolul Elevii se întorc la școală. Semestrul al doilea aduce o premieră pentru cei din clasele mici a aparut pe liceuldantealighieri.ro.