reguli-pentru-elevi-excursii-tabere

Ministerul Educației vine cu noi reguli pentru elevii care merg în excursii sau tabere.

Aceștia trebuie să fie însoțiți și de o persoană specializată în acordarea primului ajutor. De asemenea, la fiecare 10 elevi trebuie să fie un profesor care să îi supravegheze.

În plus, cadrele didactice trebuie să informeze din timp cât va dura călătoria, ce mese vor primi copiii și câte, cu ce se vor deplasa la destinație și ce program vor avea acolo.

Așa prevede un ordin al Ministerului Educației.

Nici elevii nu scapă de obligații. Pentru a merge într-o excursie sau o tabără, aceștia trebuie să le prezinte profesorilor acordul părinților și o adeverință medicală care să ateste starea “clinic sănătos”. În tabără, nu au voie să aducă și să consume alcool, țigări sau droguri.

Articolul Ministerul Educației vine cu noi reguli pentru elevii care merg în excursii sau tabere a aparut pe liceuldantealighieri.ro.