universitatea_alexandru_ioan_cuza

Studenții Universității “Alexandru Ioan Cuza” din Iași au nou cod al drepturilor și obligațiilor. 

Noul Statut al Studentului a fost elaborat  în urma consultărilor cu studenții din ligile și asociațiile Universității precum și cu reprezentanții studenților din consiliile facultăților.

Acesta reglementează drepturi precum cel de acces la programe de mobilitate, cel de a beneficia gratuit de servicii de informare și consiliere academică, profesională, psihologică și socială, dreptul la educație de calitate, evaluare obiectivă, acces la baza de educație și cercetare a Universității.

De asemenea, studenții au acum posibilitatea de a primi credite academice pentru acțiunile de voluntariat.

Documentul reglementează și câteva aspecte legate de reprezentativitatea studenților.

Astfel, aceștia au dreptul de a fi reprezentați în Senatul universitar și în Consiliul facultății într-o proporție de minimum 25% și pot participa în structurile universității care gestionează serviciile sociale, inclusiv comisiile de cazări, de alocare a burselor și a taberelor studențești.

Articolul Studenții Universității “Alexandru Ioan Cuza” din Iași au nou cod al drepturilor și obligațiilor a aparut pe liceuldantealighieri.ro.