ziua-sigurantei-pe-internet

   Ziua Siguranței pe Internet (Safer Internet Day) este marcată în acest an pe 11 februarie și este sărbătorită în aproximativ 65 de țări din întreaga lume.

    Aceasta încurajează utilizarea responsabilă a tehnologiilor și serviciilor on-line.

  “Împreună facem internetul mai bun” este tema aleasă pentru promovarea și utilizarea mai sigură și mai responsabilă a tehnologiei online și a telefoanelor mobile, mai ales de către copii și adolescenți.

    La noi în țară, Ziua Siguranței pe internet a fost marcată pentru prima dată în 2008, iar de atunci se sărbătorește în fiecare an prin două evenimente naționale. E vorba de un concurs adresat tuturor elevilor din țară, școlilor, grădinițelor și voluntarilor și o conferință de presă unde sunt premiate cele mai bune proiecte participante la concurs.

Articolul Este Ziua Siguranței pe Internet a aparut pe liceuldantealighieri.ro.