educatie-copii-cu-boli-cronice

   Asociația P.A.V.E.L. a demarat un nou proiect educativ, „Să învățăm împreună!”.

   Acesta vizează promovarea accesului copiilor și tinerilor cu boli cronice grave la forme de educație formală și informală, pe perioada spitalizării.

  Copiii pot participa la activități specifice mediului școlar. De la ore de limba română, matematică, educație civică, filosofie, limbi străine până la ore de educație antreprenorială.

  Beneficiari sunt 250 de copii și tineri cu vârste cuprinse între 4 și 26 de ani din peste 16 județe ale țării, care sunt spitalizați de mai multe ori sau pe o perioadă îndelungată în timpul unui an școlar

  Proiectul se va desfășura pe parcursul anului 2014 și este finanțat de Fundația Vodafone România, prin programul „Fondul pentru Fapte bune”. Proiectul este implementat în parteneriat cu Institutul Oncologic „Prof. Dr. Al. Trestioreanu” și Institutul Clinic Fundeni.

Articolul „Să învățăm împreună” sau cum pot avea acces la educație copiii și tinerii cu boli cronice grave a aparut pe liceuldantealighieri.ro.