Three Boys Holding Sports Balls

   Senatul a spus “NU”! Elevii nu primesc echipament sportiv și bani pentru uniformă și rechizite.

    Aleșii au respins astăzi cele două inițiative legislative.

   Statul ar fi trebuit să cumpere, la nivel național, 200.000 de echipamente sportive. Costul acestora se ridică la 24 de milioane de euro. Proiectul propunea ca fiecare școală să achiziționeze la începutul anului școlar, din doi în doi ani,  câte un echipament sportiv complet. Mai exact, pantofi sport, șort, tricou, jambiere, trening, maiou de partajare, rucsac și geantă. Asta înseamnă 124 de euro pentru fiecare elev.

    Nici inițiativa legislativă privind acordarea tichetelor de rechizite școlare nu a reușit să treacă prin Senat.

   Potrivit acestui proiect, angajatorii ar fi urmat să acorde personalului tichete pentru achiziția de rechizite școlare în valoare de 600 de lei. Contravaloarea acestor tichete ar fi fost dedusă de angajator din sumele datorate către bugetul statului reprezentând impozitul pe veniturile din salarii.

    Cele două proiecte vor fi dezbătute de Camera Deputaților, care este for decizional.

Articolul Senatul a spus “NU”! Elevii nu primesc echipament sportiv și bani pentru uniformă și rechizite a aparut pe liceuldantealighieri.ro.